Find Us
با ما درتماس باشید

در خواست های فوری

استعدادهای خاص
انواع مهاجرت

استعدادهای خاص

ویزای جدید ردیف اول (استعدادهای خاص) امروز اعلام شد، UKBA راهنمایی‌های قانونی مفصلی درباره‌ی روش کاربرد قوانین برای متقاضیان، مشاوران و وکلای مهاجرت ارائه داده است.

نکات اصلی عبارت‌اند از:

1. مسیرهای عمومی/HMSP ردیف اول هم‌چنان بسته باقی ماند.

2. متقاضی‌ای که برای وضعیت ردیف اول استعدادهای خاص تقاضا می‌دهد می‌بایست به وسیله‌ی یک مجموعه‌ی مربوطه و ذی‌صلاح تایید شده باشد (لطفاً برای اطلاعات بیش‌تر در این زمینه با وستکین تماس بگیرید).

3. محدودیت سالانه‌ی این دسته 700 نفر برای موارد مربوط به علوم و 300 نفر برای موارد مربوط به هنر است.

متن کامل قانون مهاجرت را در زیر می‌بینید:

مهاجران ردیف 1 (استعدادهای خاص)

245B. اهداف

این مسیر برای کسانی است که به صورت بین‌المللی به عنوان استعدادهای برجسته‌ی جهانی یا دارای توانایی بالقوه‌ی تبدیل شدن به استعدادهای برجسته‌ی جهانی در زمینه‌ی علوم و هنر شناخته شده‌اند و علاقه‌مندند در بریتانیا کار کنند.

245B ورود به بریتانیا

الف. تمام مهاجرانی که به بریتانیا وارد می‌شوند و می‌خواهند به عنوان مهاجران ردیف اول (استعدادهای خاص) وارد شوند باید یک مجوز ورود معتبر تحت این مسیر داشته باشند. اگر یک مجوز ورود معتبر نداشته باشند اجازه‌ی ورود به آن‌ها داده نخواهد شد.

245BB. ملزومات دریافت مجوز ورود

برای تایید صلاحیت برای کسب مجوز ورود به عنوان مهاجر ردیف اول (استعداد خاص) متقاضی باید شروطی را که در زیر درج شده داشته باشد.

اگر متقاضی این شروط را داشته باشد به او مجوز ورود داده خواهد شد.

اگر متقاضی این شروط را نداشته باشد تقاضای او رد خواهد شد.

شروط:

الف. متقاضی نباید شرایطی داشته باشد که تقاضای او به دلایل عمومی رد تقاضا رد شود.

ب. متقاضی باید از بندهای 1 تا 6 پیوست الف دست کم 75 امتیاز به دست بیاورد.

ج. متقاضی‌ای که به عنوان دانشجو یا پزشک یا دندان پزشک دانش‌آموخته، دانشجوی پرستاری، دانشجویی در حال نوشتن تز، دانشجویی که امتحانی را از نو می‌دهد یا به عنوان مهاجر ردیف 4 اجازه‌ی ورود گرفته است، یا گرفته بود، و:

1. در حال حاضر تحت حمایت اقتصادی یک دولت یا سازمان بورسیه‌ی بین‌المللی قرار دارد، یا

2. تحت حمایت اقتصادی یک دولت یا سازمان بورسیه‌ی بین‌المللی قرار داشته و این بورسیه 12 ماه پیش یا کمتر به پایان رسیده است، باید موافقت بدون شرط دولت یا سازمان حامی خود را به تقاضای خود اضافه کند و مدارک مشخص‌شده در راهنمای ردیف اول (استعدادهای خاص) را که در وب‌سایت سازمان مرزهای بریتانیا منتشر شده ارائه دهد تا نشان دهد این شروط را دارد.

245BC. دوره و شرایط موافقت

مجوز ورود برای یک دوره‌ی 3 سال و 4 ماهه اعطا می‌شود و مشمول شرایط زیر خواهد بود:

1. عدم مراجعه به اعتبارات عمومی

2. ثبت نام در پلیس، اگر مشمول بند 326 شود

3. عدم استخدام به عنوان کارآموز پزشکی یا دندان‌پرشکی

4. عدم استخدام به عنوان ورزش‌کار خرفه‌ای (شامل مربیان ورزشی)

245D. شرایط اجازه‌ی اقامت

برای کسب صلاحیت برای اقامت  به عنوان مهاجر ردیف اول (استعداد خاص) متقاضی باید شرایطی را که در زیر فهرست شده داشته باشد. اگر متقاضی این شرایط را داشته باشد اقامت دائم به او داده خواهد شد. اگر متقاضی این شرایط را نداشته باشد تقاضای متقاضی رد خواهد شد. شرایط:

الف. متقاضی نباید بنا به شرایط عمومی رد تقاضا شایسته‌ی رد تقاضا دانسته شود و نباید به صورت غیرقانونی وارد شده باشد.

ب. متقاضی باید تحت بندهای 1 تا 6 پیوست الف حداقل امتیاز 75 را کسب کرده باشد.

ج. متقاضی باید تحت بندهای 1 تا 2 پیوست ج (c) دست کم 10 امتیاز کسب کرده باشد.

د. متقاضی باید مجوز ورود به عنوان یک مهاجر ردیف اول (استعداد خاص) داشته باشد یا برای آخرین بار گرفته باشد.

245Be. دوره و شرایط موافقت

اجازه‌ی اقامت برای یک دوره‌ی دو ساله داده خواهد شد و شامل شرایط زیر می‌شود:

الف. عدم مراجعه به اعتبارات عمومی

ب. ثبت نام در پلیس، اگر مشمول بند 326 شود

3. عدم استخدام به عنوان کارآموز پزشکی یا دندان‌پرشکی

4. عدم استخدام به عنوان ورزش‌کار خرفه‌ای (شامل مربیان ورزشی)

245Bf. شرایط اجازه‌ی اقامت دائم

برای کسب صلاحیت اجازه‌ی اقامت دائم مهاجر ردیف اول (استعداد خاص) باید شرایطی را که در زیر فهرست شده است داشته باشد. اگر متقاضی این شرایط را داشته باشد اجازه‌ی اقامت دائم به او داده خواهد شد. اگر متقاضی این شرایط را نداشته باشد تقاضای او رد خواهد شد. 10

ردیف اول استعدادهای خاص: این برای متقاضیان مهاجرت چه معنایی دارد؟

مساله‌ی تازه‌ای که برای وکلا و مشاوران مهاجرت مطرح شده مدیریت  طرح پیشنهادی دولت برای ارائه‌ی مسیر مهاجرتی تازه برای مهاجران دارای استعداد خاص درون ردیف پ سیستم امتیازمحور است.

این جایگزینی‌ها به زودی ردیف 1 دسته‌ی مهاجران عمومی دارای مهارت‌های بالا را حذف می‌کند.

شرکت وکلای مهاجرت وستکین لندن رخدادها را بررسی می‌کنند و این صفحه را به منضور تامین منبعی منظم برای اطلاعات درباره‌ی دسته‌بندی تازه افزوده‌اند.

برخلاف دسته‌بندی گسترده‌تر ردیف 1 عمومی، این مسیر تازه به عنوان یک دسته‌بندی «انشعابی» برای افراد خاص در زمینه‌ی علوم، هنر و علوم انسانی که میل به مهاجرت کار و نهایتاً اقامت در بریتانیا، چه لندن و چه شهرهای دیگر، دارند منظور شده است. وکلا و مشاوران مهاجرت نگران قصد آشکار برای کاهش تعداد مهاجران هستند.

ردیف 1 استعدادهای خاص اولویت مهاجرت را به آنانی می‌دهد که به صورت بین‌المللی به عنوان افراد برجسته در زمینه‌ی کاری‌شان شناخته شده‌اند و مهاجران جوان‌تری که آینده‌ی درخشانی دارند و می‌توانند در آینده در زمینه‌ی کاری خود در جهان مطرح شوند.

همان‌طور که وکلای امور مهاجرت وستکین می‌دانند مهاجران این نوع عموماً شایسته‌ی ورود از طریق مسیرهای معمولی ردیف 2 و ردیف 5 سیستم امتیازمحور هستند. شاید بخواهند از آن مسیرها وارد شوند. راه‌های دیگر به صورت دوطرفه انحصاری نیستند اما UKBA انتظار دارد اغلب مهاجران این نوع از طریق ردیف 2 و ردیف 5 اقدام کنند. با توجه به این‌که تعداد مهاجران این دسته بسیار کم است کسانی که چنان وضعیت خاصی دارند بعید است از چیزی غیر از مزایایی که ردیف 1 استعدادهای خاص به آن‌ها می‌دهد استفاده کنند.

مهاجرانی که در دسته‌ی استعدادهای خاص ردیف 1 قرار می‌گیرند نیازی به حمایت یک کارفرما نخواهند داشت اما باید یک مجموعه‌ی مربوطه‌ی ذی‌صلاح آن‌ها را تایید کند. در زمان نوشتن این مطلب (16 مارس 2011) فهرست مجموعه‌های ذی‌صلاحح هنوز منتشر نشده است.

وکلای امور مهاجرت وستکین تردید دارند که این تایید بر اثبات استعداد خاص متمرکز می‌شود یا ارتباط یک مهاجر با یک کارفرما یا پشتیبان.

مهاجران باید شغل خود را در بریتانیا ادامه دهند و فعال باشند اما به یک سفارش شغلی خاص نیاز ندارند. در زمان ورود مهاجران درآمدهای پیشین یا آتی آن‌ها مورد آزمون قرار نخواهد گرفت.

دسته‌ی ردیف 1 استعدادهای خاص باید سه وضعیت را پوشش بدهند:

پیشنهاد شده که تمام مهاجران باید نشان دهند که می‌توانند نیازهای مالی و مسکن خود را در بریتانیا تامین کنند، قوانین فعلی ردیف 1 عمومی برقرار است و تقاضای مهاجران ممکن است تحت شرایط عمومی قوانین مهاجرت رد شود (مثلاً تقض قوانین مهاجرتی یا مسائل امنیتی).

مهاجران دارای استعداد خاص اجازه‌ی 3 سال و 4 ماه اقامت خواهند داشت که می‌شود آن را دو سال دیگر تمدید کرد.

تقاضای افراد برجسته‌ی جهانی و مهاجرانی که استعدادهای درخشانی نشان می‌دهند باید در این مرحله به وسیله‌ی یک مجموعه‌ی مربوطه‌ی ذی‌صلاح تایید شود.

دارندگان جوایز ویژه، افراد برجسته‌ی جهانی و مهاجرانی که استعدادهای درخشانی نشان می‌دهند می‌توانند پس از 5 سال برای ILR تقاضا بدهند: افراد برجسته‌ی جهانی و مهاجرانی که استعدادهای درخشانی نشان می‌دهند باید در این مرحله به وسیله‌ی یک مجموعه‌ی مربوطه‌ی ذی‌صلاح تایید شوند.

افرادی که ILR را گرفته‌اند ممکن است در حین انجام روند محدودیت تعداد داشته باشند، با توجه به این‌که تعداد افرادی که تحت این قوانین دارای صلاحیت دانسته می‌شوند بسیار کم است وکلای امور مهاجرت وستکین اعتقاد دارند نباید هیچ محدودیت تعدادی مطرح شود.

تعداد ویزاهایی که با ردیف 1 استعدادهای خاص داده می‌شود در ماه 12 سال 2011 به 1000 محدود می‌شود.

متقاضیانی که خارج از بریتانیا هستند باید با استفاده از فرم طرح شده به پایگاه مربوطه‌ی صدور ویزا مراجعه کنند و هر جا لازم بود کارشان با تایید مجموعه‌ی ذی‌صلاح تایید شود. آن‌ها باید روندهای معمولی ویزا مانند زیست‌سنجی را طی کنند. کسانی که درون بریتانیا هستند باید به UKBA تقاضا بدهند. تقاضاها به یک پانل مرکزی در بریتانیا داده می‌شود که تایید و بررسی شوند. این پانل ماهانه برگزار می‌شود.

معیارهای تعیین صلاحیت

درباره‌ی معیارهای تعیین صلاحیت برای مهاجرت استعدادهای خاص چند سوآل مطرح است.

آن‌چه در زیر می‌آید برخی نکات مهم است که دولت باید به آن‌ها بپردازد و برخی پیشنهادها به وسیله‌ی UKBA برای مشورت درباره‌ی آن‌ها:

از آن‌جا که این شایستگی را بدون نیاز به تایید به دنبال دارد، هر جایزه‌ای باید حقیقتاً جهانی و خاص باشد.

مجموعه‌های مربوطه‌ی ذی‌صلاح

انجمن سلطنتی

انجمن سلطنتی پزشکی

انجمن سلطنتی شیمی

انجمن سلطنتی هنر

انجمن سلطنتی ادبیات

شوراهای تحقیقاتی بریتانیا

شورای هنر

شورای بریتانیا

UKBA برای انجام طرح خود این مجموعه‌ها را و هر مجموعه‌ی دیگری را که توصیه شده است دعوت می‌کند تا علاقه‌ی خود را به انجام این کار تایید اعلام کنند و از آن‌ها دعوت می‌کند معیارهای کاربردی‌شان را برای تایید صحیح و ایمن تقاضاهای افراد مطرح کنند. این معیارها مستلزم توافق UKBA پیش از هر گونه تایید توسط این مجموعه‌ها هستند.

محدودیت

پانل UKBA

این پانل نباید به یک مجموعه‌ی تصمیم‌گیرنده تبدیل شود. مهاجران اساساً بر اساس تایید مجموعه‌های ذی‌صلاح یا جایزه‌ی مربوطه‌ای که آورده‌اند انتخاب می‌شوند (با شرط داشتن شرایط عمومی و حفظ التزام‌های کاربردی). این پانل برای تضمین انطباق و بررسی مسائل مربوط به مجموعه‌ی ذی‌صلاح بر کار نظارت خواهد داشت. ضمناً تعداد را بر اساس محدودیت نظارت خواهد کرد و به پایگاه‌ها دستور خواهد داد که با رسیدن به محدودیت تقاضای دیگری نپذیرند.

برای راهنمایی‌های بیش‌تر با وستکین تماس بگیرید یا استعلام موجود در سمت چپ صفحه را پر کنید.

 
 

Additional Links

ویدۀوها

Contact Information

Westkin Associates

16 Hanover Square

Mayfair

London, W1S 1HT

 

London: +44 207 118 4546

Email iran@westkin.com